Кърджали Прес
Кърджали Прес
24.10.2009
Строим обори, от които да си вадим хляба

Стотици фермери в страната, купили бивши текезесарски сгради, не са узаконили още прилежащите земи към тях. Това им връзва ръцете да инвестират. Сред тях е и Мюмюн Юсеин от ардинското село Мак. Преди 13 години той купува от ликвидационния съвет обор. Изглежда ферма, която е първа категория, но до ден днешен няма нотариален акт за терена около него. През 2006 година е подал документи в Областната дирекция по “Земеделие” за закупуване на земята. Другата възможност е била да направи замянка. Купува 12 декара държавна земя в района на Светулка и Ахрянско, но сделката не се осъществява, защото до тези земи нямало път.

От няколко месеца фермерът готви проект за модернизиране на стопанството си по Програмата за развитие на селските райони. При геодезическото заснемане и изготвянето на картата излиза, че част от земята, върху която са оборът и сеновалът, е на частни собственици. Според него това не е вярно, тук е пораснал, знае добре къде са синорите, ясно се виждат. Прилежащият терен към обора е 2170 кв.м, но ще му трябват още декар и половина общинска земя за изграждане на торище.

Докато не уреди собствеността със земята, не може да кандидатства по Програмата за развитие на селските райони. Въпреки неуредиците той продължава да събира документи. Проектът предвижда изграждане на ограда, торна яма и сеновал, бетониране на площадката и връзката с главния път, закупуване на доилна инсталация, кола за извозване на млякото, оборудване на стая за почивка и оформяне на дезинфекционна площадка.

Изискванията са сериозни. За покупката на всяко нещо трябва да има три оферти.

Ние не строим кооперации, за да печелим, а обори, от които с черен труд да си вадим хляба. Нека ни наблюдават, ако грешим, да ни глобяват. Ако успея да направя това, което съм замислил, тогава спокойно ще кажа, че имам мини ферма по мерак, казва Мюмюн.

Мак е напълно обезлюдено село. Искрата на живота тук поддържа единствено семейството на Мюмюн. През 1984 г. е бил полевъден бригадир. Тогава тук са живели 43 семейства, а през 70-те години на миналия век - над 90.

В момента Мюмюн отглежда 69 говеда, от тях 48 дойни крави. Не вижда надежда, че нещата ще се променят. За март е подал документи за субсидии за продаденото мляко, но досега нищо не е получил.

Мюмюн има трима сина и две снахи. Най-големият Беркант е зооспециалист, средният Али е с техническо образование, а най-малкият е студент. През свободното време всички помагат - и снахите Севилджан и Айгюл, и съпругата му Гюлшен.

Всеки ден изминава 60 км със собствена УАЗ-ка, за да закара млякото в мандрата в Бял извор. Три километра от пътя от Гърбище до Мак не са асфалтирани. Случвало се през зимата, когато падне сняг, по три-четири дни да останат блокирани в селото.

Кърджали Прес

Версия за печат
Назад към Заглавна