
Областният управител Ангел Коджаманов присъства на церемонията по освещаването на църквата „Св. Св. Константин и Елена” в Одрин. Тайнството беше извършено от русенския митрополит Неофит. Министър-председателят на България Сергей Станишев откри официално възстановената със средства от българското правителство православна църква в турския град. Храмът е една от двете запазени до днес немюсюлмански молитвени сгради в града. Другата е „Св. Георги”, също българска, реставрирана от нашата държава през 2004 г.
Областният управител на Кърджали остави в дар български книги, сред които специално, луксозно издание на „Истроия славянобългарска”, „Българите” и други. Засега нововъзстановеният храм няма да бъде действаща църква, а по-скоро българско културно средище, уточни генералният консул на България в Одрин Ангел Ангелов. Има идея да се събере богата библиотека, която да се ползва от българите в Одрин, допълни дипломатът.

Храмът „Св. Св.Константин и Елена” е издигнат през 1869 г. за по-малко от седем месеца и е ярко свидетелство за православната архитектура от онова време. В средата на 80-те години на миналия век е опожарен и разграбен. Миналата година беше получено разрешение да започнат възстановителните дейности, а официалната реставрация започна на 3 март 2008 г. Храмът е възстановен точно както е бил в миналото, с помощта на архивни документи и стари снимки. Правителството отпусна за реставрацията 400 000 евро от бюджета.
Кърджали Прес