|
|
| ||
|
| ||
|
| ||
| 29.08.2007 |
|
Рибата на язовир "Студен кладенец" е опасна
Проби от дънните утайки в опашката на яз."Студен кладенец" показват замърсявания с тежки метали, които са многократно над приетите в Европа норми. Изследвани през юли са седименти на седем места в горната част на водоема. Те показват, че за олово показателите са двадесет пъти по високи, за кадмий 200 пъти, за цинк 100 пъти. За база са използвани холандските стандарти, тъй като страната ни няма регламентирани допустими концентрации.
Риболовът в опашката на язовир "Студен кладенец" е опасен за здравето на хората. Има риск рибата да е повлияна от замърсените дънни утайки. Това констатира екологът на общината Ася Добруджалиева. Специалистите подчертаха, че замърсаванията на водомема са индустриални и от канализацията на града. Пречиствателната станция на ОЦК работи добре и замърсяване на язовира не се допуска. Има исторически щети от миналото. Проблем са дренажните води от старите депа за отпадъци. Констатирано бе, че Ес енд Би индастрийл минералс не допуска тежки метали във водоема. Редки случаи на замърсявания с олово,кадмий и цинк са констатирани под хвостохранилище №2 на Горубсо. Те обаче не могат да се свържат категорично с дейността на фирмата.
Не може да се каже до каква степен са безопасни обратните води от Фирмите КИПС,"Ковег"," Орфей" и "Слави". Те заустват в канализационната мрежа на града. Замърсаването с фекалните води от Кърджали е проблем, който ще намери в скоро време решентие. Избира се изпълнител по програма ИСПА на изпълнител на техническия проект за пречиствателна станция.Очаква се тя да се финансира от кофхезионния фонд на ЕС. От АРДА призоваха фирмите които ползват канализацията на града да подадат коректни данни за да може да бъдат изчислени обективно параметрите на пречиствателната станция. От АРДА също така са готови да подготвят проект за мониторинг в опашката на язовира за да може в бъдеще да бъдат намалени замърсяванията. Кърджали Прес |
| Версия за печат |
| Назад към Заглавна |
|
||||||||||||