![]() |
|
| ||
|
| ||
| 05.08.2005 |
|
Политически страсти по тютюнджийско време в Ненково
До село Ненково се стига по път, виещ се като змия, ограден от сурови, надвиснали скали. В тях като хлътнали очи се очертават ниши. Приличат на древни пещери. До самото населено място няма асфалт. Колата преминава през реката и продължава по баластриран селски път. Тук по криволичещи и тесни улички стигаме до кметството, което е обединено с читалището. В жаркия, трудов предиобед не намерихме никой. Хората по това време нижат тютюневи листа които са ги набрали рано сутринта, докато градските хора спат. За брането на зеленото злато се става към шест часа сутринта и се бере до към десет часа. Следкоето се сяда и се нижи.
Страстите полека се разпалват, защото в разговора се намесва движението “Атака”. Може ли отново да ни изселят, ако то сформира кабинет, подкокоросва магазинерът кметския наместник. Той обаче има философско обяснение. Сега нещата се развиват другояче, вървим към мирна интеграция. Политика сама за себе си вече не може да се прави. Преди бяхме под крилото на Москва. Сега ни ръководи Запада. В България сме ръка за ръка. Живеем в 21 век, светът е тръгнал към едно хубаво човешко бъдеще. Към борба с терора. “Атака” спекулира много с етническия модел. А той е на хората, нито на Доган, нито на Сидеров. Това, което прави Волен, са емоции. Той копира Жириновски Българите, които са в трудно положение, са склонни да вярват на тези емоции. Но колцина са те? Не трябва да се прави политика на базата на етническото разделение, смята Фикрет Местан.
След “Атака” идва ред на НДСВ. Според кметския наместник мандатът на царистите е бил сполучлив. Вдигнал се е жизненият стандарт, подобрила се е инфраструктурата на страната. Тютюнджиите са били по на сметка. Според магазинерът обаче премиите са били по – високи по Костово време. К’ви премии бе, 10 стотинки, контрира го Местан. А откъде дойде този държавен излишък, милиард и половина, включи се в кавгата и възрастен мъж. Дотогава той кротко стоеше в ъгъла на магазина и слушаше с интерес “дебатите”. Той идва от стабилното икономическо положение, всеки си спести пари за зор-заман, отговоря му облеченият във власт. Да, бе аз защо нямам такива, изрепчва му се Халил и пак се подеча спор… България е една шепа хора, казва той. Колкото един град в чужда държава сме. Можем за три години да се оправим, ако спрат да крадат. Всеки седнал на по-голям пост, почва да граби. Абе, този държавен излишък може и въобще да го няма, изтърсва наместинкът и слисва всички. Разговорът се проточва. В арсенала на страстите се включва разпивката и мезето. Представени от бира и салам “Наденица”. Съвсем по народному. И въпросите стават все повече и повече. Царските проекти и защо Ненково не успяло да се вреди в тях. Безхаберието да правиш чешми там, където няма вода. Връзката с околния свят, когато си извън регулацията на телефонната мрежа. Много от тях не получават отговор. До поредния мандат и надеждата, че всичко ще се оправи. Търпението на хората е безгранично и мандато искателие т.е. депутатите използват тази ниша и продължават с обещанията си. До кога се чудят хората от село Ненково! Кърджали Прес |
| Назад към Заглавна |
| ||||||||||||