Кърджали Прес
Кърджали Прес
11.06.2005
На повече от 150 деца от община Кърджали им бе направен сюнет

Масово обрязване на мюсюлманчета се извърши в Кърджали. В събота на повече от 150 деца от цялата община им бе направен сюнет. Възрастовата граница на момчетата, които се подложиха на процедурата, е от 2 до 10 години. Ритуалът е безплатен и е организиран от Главното мюфтийство в България. Лоша организация беляза обаче иначе тържествения за мюсюлманите момент.

Още в 8 часа сутринта пред сградата на районното мюфтийство в Кърджали до ресторант “Тракийска гозба” заприиждаха хора от цялата община. Служители раздаваха ритуални дрехи за момченцата, които ще бъдат обрязани. Нова бяла риза, синьо наметало, червен пояс и специална шапка получаваше всеки родител. Повечето от хлапетата бяха малки и докато ги обличаха, настъпи суетня.

Тригодишният Дениз Ахмед знае какво ще се случи този ден, обяснено му е какво представлява сюнетът. Сутринта се събудил рано и задърпал дядо си и той да става, за да не закъснеят. Заканил се е да не плаче, защото вече е голям. На въпроса “Страх ли те е?” отговаря с категоричното “Тц!”. Още повече, че след ритуала ще получи ново колело – подарък от дядо Мехмед Байрям.

Милка Мазнева е довела тригодишния си син Шенко. Идват от село Говедаре, Пазарджишко. Свекърва й живее в Кърджали, тя научила за организираното от мюфтийството обрязване и позвънила на младото семейство. Хубаво е, че не плащаме нищо, доволна е Милка. Тя е обещала на детето колело, топка и лакомства след като всичко свърши.

Някои от децата, като двегодишния Ерсин от Три могили, бяха разстроени от сутринта. Още като видя чуждите дрехи, ревна. Не помогнаха нито ласките на майка му, нито закачките на сестричката му. С усилия родителите му успяха да го облекат. Не знае какво го чака и затова е притеснен, оправда го баща му Динчер Реджеб.

Според районния мюфтия Фикри Сали децата и родителите им няма от какво да се плашат. Обрязването е една от повелите на исляма, през която всеки мюсюлманин трябва да мине. За децата дори е интересно. Маха се част от кожичката и това става за миг. Всички сме минали през тази процедура, и те ще го направят, обясни Фикри Сали.

Предвиждаше се в област Кърджали да бъдат обрязани 600 деца. Програмата е на Главното мюфтийство и е започнала още във вторник миналата седмица. Минала е във всички общини, а в събота и в Кърджали. Очакваше се в областния град мюсюлманчетата да бъдат около 300, но тази година дойдоха по-малко деца.

Организацията на тържеството закуца още сутринта. Закъсня музиката, която трябваше да предвожда празничното шествие до джамията. Музикантите пристигнаха след 9.30 ч. В писмото, изпратено до полицията и КАТ за отцепване на района и охрана, като начален час е бил отбелязан 11, а подготовката приключи към 9 ч. Децата започнаха да се изморяват и да недоволстват.

Някои момченца, захапали биберони, сладко заспаха в обятията на майките си. Други бяха увлечени от родителите си на празничното хоро, извило се на улицата пред мюфтийството. В това време колите преминаваха покрай танцуващите и притичващите от единия на другия тротоар хлапета.

Чак след 10 и половина районният мюфтия Фикри Сали поведе тържественото шествие по кърджалийските улици до двора на джамията, който се оказа малък да побере всички хора. Там пристигнаха и кандидат-депутати от ДПС. Мюфтията обясни на хората на турски какво предстои и увери, че процедурата не е болезнена. Малцина го чуха заради голямата глъч, която се вдигаше наоколо. Няколко думи на насъбралите се хора казаха и гостът от Гърция имам Емин ага и сюнетчията, който е от Айтос и е един от утвърдените в България по думите на присъстващите. Обрязването беше предхождано от молитва, прочетена от Фикри Сали.

Настъпи блъсканица, когато децата бяха извиквани по списък, за да им бият местни упойки. Въпреки няколкократните напомняния родителите да влизат един по един в помещението, отделено за манипулационна, всички се скупчиха пред вратата. След като обезболяващото подействаше, ги слагаха да легнат на “операционната” маса. Със сръчни движения и за по-малко от минута сюнетчията издърпваше и изрязваше излишната според каноните на исляма кожичка. За награда всяко момченце получаваше от гръцкия духовник Емин ага банкнота от 5 евро. Лошото беше, че докато вътре обработваха някое от момченцата, то запищяваше от страх, а навън всички останали деца слушаха.

Кърджали Прес

Назад към Заглавна