
Прокуратурата да извърши проверка за действията в Кърджали на лидера на „Атака” Волен Сидеров и да предприеме необходимите законови мерки, настоява в жалба, изпратена на 19 февруари до окръжния прокурор, председателят на Общинския съвет на ДПС в Кърджали Сейфи Неджиб.
Волен Сидеров застраши етническия мир, като на 13 февруари с публичните си изяви погази българското законодателство и безцеремонно насаждаше етническа омраза, се казва в жалбата. В изказване пред сградата на общината Сидеров нарече кмета Хасан Азис и екипа му „турски ибрикчии”, а младежите, извършили вандалската проява в християнското гробище на село Опълченско – „турско говорящи изроди”.
Лидерът на „Атака” сипеше хули по адрес на турската общност пред представители на медиите на среща с директора на Областната дирекция на МВР и по време на нерегламентиран митинг в центъра на Кърджали, пише още Сейфи Неджиб. Подчертава, че Сидеров се е опитал да прави обобщения, които насаждат негативен събирателен образ на българските турци и да вмени на турската общност вината за скандалното оскверняване на гробовете в Опълченско.

Да припомним, на 13 февруари Волен Сидеров пристигна в Кърджали с народните представители Павел Шопов и Георги Димитров и с евродепутата Димитър Стоянов, съпроводени от стотина националисти от Стара Загора, Димитровград и Петрич. На среща с директора на Областната дирекция на МВР комисар Стефан Ангелов и окръжния прокурор Светлозар Лазаров настоя за разследване на случая с вандалството в гробището в Опълченско. Той поиска от полицията и прокуратурата имената на извършителите, за да направи граждански арест, и обвини правозащитните органи, че били повлияни от политическата конюнктура в Кърджали. Обвини ДПС, че насаждало агресивност спрямо християните по митингите си с лозунги „смърт на българите” и „смърт на гяурите”. Не се задоволи от информацията, която му даде полицията, че извършителите са заловени, и от прокуратурата, че срещу тях е образувано досъдебно производство за хулиганство. Направи неразрешен митинг пред паметника на Левски. Активисти се опитаха да свалят турското знаме от пилоните пред общината, където са знамената на страните на побратимените с Кърджали общини.
Кърджали Прес